ČLÁNKY

Nordic Walking nebo běh?

walking

Lidé se mne často ptají, zda je Nordic Walking stejně efektivní jako běh.

Odpověď zní: ano i ne. Nordic Walking platí za nejefektivnější pohybovou aktivitu co se zapojení svalů týče. Díky němu protáhneme 90% svalů v těle, což není při žádném jiném sportu. Ani při běhu. Tedy minimálně ne při běhu bez holí. Však si to zkuste, co dělají vaše ruce, když běžíte bez holí? Protáhnou se až úplně dozadu? Dochází tam k zapojení a následně protažení svalů při zapažení? Nedochází, protože při běhu ruce nezapažujeme (tedy alespoň většina z nás ne).

Naproti tomu při běhu většinou vyvineme rychlejší tempo a celkový výdej energie je pak větší v kratším časovém úseku, než při pomalejším Nordic Walking tempu.

Ale pozor! I při Nordic Walking se dá pořádně zapotit, stačí jen přidat tempo, zvětšit náklon a při správném odpichu letíte vpřed jak řízená střela  a někdo neřízená  a když se dáte do poklusu, pak s NW holemi letíte mnohem rychleji, než při klasickém běhu. A ještě k tomu zapojíte zmíněných 90% svalů. A když si u toho stihnete povídat, tak i zbylých 10% mimických svalů.

Takže co z toho vyplývá? Efektivní je jak Nordic Walking, tak i běh. Při Nordic Walking i při pomalé chůzi zapojíte více svalů, než při běhu (samozřejmě při správné technice odpichu), naproti tomu při běhu se rychleji dostanete do tempa, protože prostě máme v hlavě, že když běžíme, tak běžíme rychleji (přitom trend je dnes opačný – nejprve se naučit běhat pomalu). Při chůzi máme naopak tendenci chodit pomaleji a tím pádem nám trvá déle, než spálíme to, co při běhu v krátkém časovém úseku. Ale chodit se dá i rychle.

A víte, co je úplně nejlepší? Střídat běh s Nordic Walking. Tím dosáhnete maximální efektivity ve všech směrech.

Máte dotaz a rádi byste, abychom se k němu vyjádřili?
Napište nám na kontakt@fitvpraci.cz